Blockchain czyli łańcuch technologiczny

Łańcuch technologiczny niewiele mówi nawet współczesnym przedsiębiorcom. A powinien, bo to właśnie za jego sprawą działają kryptowaluty. Blockchain może pomóc w rozwiązywaniu wielu problemów zaczynając od finansowych a kończąc na administracyjnych. Na czym polega działanie blockchain? W czym może pomóc łańcuch technologiczny?

Bitcoin to kryptowaluta, która nie mogłaby zaistnieć bez blockchain. Technologia współczesna, która dokonała niemałej rewolucji biznesowej jest w całości oparta na blockchainach. Jest to tak zwany rozproszony rejestr, czyli elektroniczna lista, książka z chronologicznie zapisanymi transakcjami użytkowników w formie relacyjnej, czyli wymiany pomiędzy nimi. Wszyscy mogą do niej uzyskać dostęp ale na różnych zasadach, nie jest ona przypisana konkretnej instytucji.
Transakcja to blok zapisywany na liście. Zawiera dane o wartości i czasie realizacji danej transakcji. Łączy się on z innymi blokami i razem tworzą łańcuch czyli chain. Nie ma jednego miejsca przechowywania takiej listy, trudno jest wykryć gdzie taka lista trafi, wiec zwiększa się bezpieczeństwo danych. Ale jednocześnie nie odpowiada za nie żadna instytucja państwowa. Łańcuch technologiczny jest powiazaniem ze sobą różnych bloków, które razem tworzą niepowtarzalne możliwości.
Współcześnie przedsiębiorstwa i firmy zauważają potencjał takiego rozwiązania, pomimo jego wad. Szczególnie mocno akcentuje się możliwość zabezpieczenia danych przed wyciekiem czy skradzeniem albo zainfekowaniem wirusem. Za pomocą blockchain można rozwiązać wiele problemów, nie tylko informatycznych czy związanych z kryptowalutami. Może posłużyć do działań finansowych, administracji publicznej czy w agencji ubezpieczeniowej. Właściwie wszędzie tam, gdzie istnie duże big data, a dane muszą być bezpieczne. Jeżeli do tego dochodzi do transakcji, to blockchain jest idealnym rozwiązaniem. Wdrożenie łańcucha technologicznego wiąże się z analizą przedsiębiorstw, w celu sprawdzenia, czy takie rozwiązanie będzie optymalne dla danej firmy.